Bystřické zámecké slavnosti 2017 - Bystřice p. H.

Bystřické zámecké slavnosti

23. ročník mezinárodního hudebního festivalu v Bystřici pod Hostýnem

V zámku, který je ozdobou města, se od roku 1994 koná každým rokem na začátku léta mezinárodní festival hudby, divadla a výtvarného umění Bystřické zámecké slavnosti. Na festivalu se za dlouhá léta své existence vystřídali přední čeští i zahraniční umělci, kteří do města přinášejí významné umělecké hodnoty. Bystřické zámecké slavnosti se konají v rámci Českých kulturních slavností.

Festival je pořádán občanským sdružením Česká kultura ve spolupráci s Městem Bystřice pod Hostýnem.

Město Bystřice pod Hostýnem leží na úpatí Hostýnských vrchů v centru Moravy. Jeho vzhled je tvořen malebnými ulicemi, centrálním kostelem a zámkem ze začátku 15. století. Lákavým místem v okolí je poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie na sv. Hostýně, kde se každoročně koná 21 poutí.

Program (4. 6. – 26. 6. 2017)

4. 6. 2017 (neděle), Zámek, 19.00hod. 

POCTA VLADIMÍRU ŘÍHOVI
Five Star Clarinet Quartet
Jiří Hlaváč – klarinet, saxofon
Vlastimil Mareš – klarinet
Irvin Venyš – klarinet
Jan Mach – basklarinet

Program:
J. S. Bach – Tři chorály / úprava Philippe Cuper /
J. K. Vaňhal – Fuga IX / úprava Philippe Berod pro Five Star Clarinet Quartet /
W. A. Mozart- Divertimeto in C / úprava Jiří Hlaváč /
Allegro, Menuetto, Larghetto, Menuetto, Allegro moderato
J. Hlaváč – Hornomlýnská 846
J. Ježek – Tmavomodrý svět / úprava Jiří Hlaváč /
O. Peterson – Kanadská suita / úprava Jiří Hlaváč /
Balada z východu, Pochod
Jiří Hlaváč – Ebony suite / Andante, Allegro, Air, Allegro vivo /


11. 6. 2017 (neděle), Zámek, 19.00 hod.

POCTA RUDOLFU FIRKUŠNÉMU
Sergio Marchegiani
– klavír (Itálie)
Marco Schiavo – klavír (Itálie)

Program:
W. A. Mozart: Sonáta D dur K. 381, Sonáta C dur K. 521 J. Brahms: Uherské tance 1-10


18. 6. 2017 (neděle), Zámek, 19.00 hod.

POCTA SUKOVU TRIU
Amael Trio
– klavírní trio (Slovinsko)

Program:
F. Schubert: Notturno Es dur D 897 - Adagio J. Brahms: Trio c moll, op. 101 P. Kopač (1949, Slovinsko): Nevyhnutelnost (2009) B. Smetana: Trio g moll, op. 15


28. 6. 2017 (neděle), Kostel sv. Jiljí, 19.30 hod.

POCTA VÁCLAVU TALICHOVI
Harmonia Praga
– komorní orchestr
Miroslav Vilímec – housle
Štefan Britvík – dirigent

Program:
P. J. Vejvanovský: Sonata Spiritus Sancti
G. F. Händel: Tance z opery Alcina (výběr)
G. F. Händel: Ombra mai fu (pro sólové housle a smyčcový orchestr)
W. A. Mozart: Malá noční hudba
N. Paganini: Koncert pro housle č. 1, D dur, 1. věta
A. Dvořák: 2 valčíky
P. I. Čajkovskij: Serenáda (3. Elegie, 4. Finále)


Festivalový cyklus České kulturní slavnosti vstupuje v roce 2017 do svého 15. roku působení.

České kulturní slavnosti jsou členem Asociace hudebních festivalů České republiky

České kulturní slavnosti získávají záštitu Ministerstva kultury.

Festivalu zakázané hudby Terezín byla udělena záštita prezidenta České republiky Miloše Zemana a záštita hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.


Nejbližší termíny:

Bystřické zámecké slavnosti
(4. 6. – 28. 6. 2017)

28. 6. 2017 (neděle), Kostel sv. Jiljí, 19.30 hod.

POCTA VÁCLAVU TALICHOVI
Harmonia Praga
– komorní orchestr
Miroslav Vilímec
– housle
Štefan Britvík – dirigent

Program:
P. J. Vejvanovský: Sonata Spiritus Sancti
G. F. Händel: Tance z opery Alcina (výběr)
G. F. Händel: Ombra mai fu (pro sólové housle a smyčcový orchestr)
W. A. Mozart: Malá noční hudba
N. Paganini: Koncert pro housle č. 1, D dur, 1. věta
A. Dvořák : 2 valčíky
P. I. Čajkovskij: Serenáda (3. Elegie, 4. Finále)


Festival Vivat varhany 2017
(8. 7. – 29. 7. 2017)

8. 7. 2017 (sobota),
kostel Nanebevzetí Panny Marie – Slavonice 19.00 hod.

Pavel Černý – varhany, zpěv (Česká republika)
Program:

J. S. BACH, G. SCRONX, W. A. MOZART, G. W. DERX, F. MENDELSOHN-BARTHOLDY, A. DVOŘÁK, R. WAGNER, F. LISZT
Koncert se koná za finanční podpory pana Geoffreye Pipera z Lucemburska.


15. 7. 2017 (sobota),
Kostel sv. Petra a Pavla – Cizkrajov, 19.00 hod. 

Jiřina Dvořáková Marešová – varhany (Česká republika) 

Program:
D. ZIPOLI, J. K. KERLL, J. PACHELBEL, J. C. F. FISCHER, J. I. LINEK J. MYSLIVEČEK, K. B. KOPŘIVA, F. X. BRIXI
Koncert se koná ve spolupráci a za podpory obce Cizkrajov.


22. 7. 2017 (sobota),
Kostel Božího Těla - Slavonice, 19.00 hod. 

Maria Perucka – housle (Polsko)
Roman Perucki – varhany (Polsko) 

Program: 
J. S. BACH, H. L. HASSLER, A. GABRIELI, A. CORELLI, A. VIVALDI, G. MORANDI, J. RHEINBERGER


29. 7. 2017 (sobota),
Poutní kostel Monserrat – Cizkrajov, 19.00 hod

Nikola Eckertová – varhany (Česká republika) 

Program: 
J. S. BACH, J. BRAMHS, P. EBEN
Koncert se koná za finanční podpory pana Geoffreye Pipera z Lucemburska.