MLADÉ PÓDIUM 2018

Mladé pódium

46. ročník hudebního festivalu v Praze, Brně a Ostravě

Mladé pódium 2017

Program (16. 12. 2017)

16.12.2017 (sobota), Komorní sál Pražské konzervatoře, Pálffyovský palác, 18.00

Olga Šroubková (housle) vítězka soutěže Pražské jaro 2017
Filip Zaykov (housle)
Miroslav Sekera (klavír)

Program:

G. Ph. Telemann:
W. A. Mozart:
P. de Sarasate:
B. Martinů:

J. Suk:
Kánonická sonáta pro dvoje housle č. 1 G-dur (6')
Sonáta pro housle a klavír KV301 G-dur (14')
Cikánské melodie op. 20 (9')
Intermezza pro housle a klavír H261
- II. Poco allegro, II. Andante (5')
Čtyři kusy pro housle a klavír op. 17 (18')

Mladé pódium 2013 - Ostrava, Praha

  • pondělí 14. 10. 2013 | 9.00 | Pálffyovský palác, Praha – Komorní sál Pražské konzervatoře
    masterclass klarinetisty W. Grunda (Švýcarsko)

  • pondělí 14. 10. 2013 | 19.00 | Pálffyovský palác, Praha – Komorní sál Pražské konzervatoře
    Kvarteto Hanse Krásy
    Libor Suchý – klarinet

    Program:
    F. X. Richter: Adagio a Fuga
    A. Dvořák: Smyčcový kvartet F dur, op. 96
    W. A. Mozart: Kvintet A dur pro klarinet, dvoje housle, violu a violoncello

    Vstupné
    vstup volný, kapacita Komorního sálu omezena – 80 míst

  • pátek 15. 11. 2013 | 19.00 | Koncertní sál Pražské konzervatoře, Dvořákovo nábř.2, Praha
    Symfonický orchestr Pražské konzervatoře
    Lukáš Böhm - klarinet
    Miriam Němcová – dirigent

    Program:
    J. Pohnán: Pražská svita
    G. A. Rossini: Introdukce, téma a variace pro klarinet a orchestr
    L. van Beethoven: Symfonie č. 1 C dur, op. 21

    Vstupné
    vstup volný, kapacita Koncertního sálu omezena – 220 míst

  • pondělí 25. 11. 2013 | 18.30 | Janáčkův sál Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě
    POCTA LAUREÁTŮM PRAŽSKÉHO JARA
    Pavel Svoboda – varhany

    Program:
    J. S. Bach: Preludium a fuga D dur BWV 532
                        Trio sonáta G dur BWV 530 (Lento, Allegro)
                        Erbarm dich mein, o Herre Gott BWV 721
                        Jesus Christus, unser Heiland BWV 688
    G. Bunk: Passacaglia op. 40
    P. Eben: Moto Ostinato (Nedělní hudba)

    Vstupné
    vstupné dobrovolné, vstupenky jsou v prodeji na místě před začátkem koncertu.

Mladé pódium 2012 - Ostrava

  • Středa 19. 9. 2012 | 18.30 | Janáčkova konzervatoř a Gymnázium Ostrava
    OZVĚNY PRAŽSKÉHO JARA
    Ivan Vokáč – violoncello
    Lukáš Klánský – klavír

    Program:
    M. Petráš: Hukvaldská fantasie
    S. Rachmaninov: Sonáta g moll, op. 19
    R. Schumann: Fantasiestücke, op. 73
    C. Debussy: Sonáta
    A. Ginastera: Pampaena č. 2, op. 21

  • Středa 26. 9. 2012 | 18.30 | Kostel sv. Václava, Moravská Ostrava
    Smíšený pěvecký sbor Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě
    Daniela Zuková – sbormistryně
    Komorní orchestr Janáčkovy konzervatoře Ostrava
    Pavel Svoboda – varhany<
    Petr Šumník – dirigent

    Program:
    G. F. Händel: Koncert pro varhany a orchestr F dur, op. 4, č. 4
    J. S. Bach: Preludium C dur; Preludium a fuga F dur
    D. Buxtehude: Preludium g moll
    M. Janošík: Amen (mše pro smíšený sbor a orchestr)

  • Středa 10. 10. 2012 | 18.30 | Vítkovický zámek
    Prague Bassoon Band – fagotový soubor

    Program:
    G. Rossini: Largo al factotum z Lazebníka sevillského
    W. A. Mozart: Divertimento č. 1
    J. Brahms: Téma s variacemi (úprava 2. věty Smyčcového sextetu)
    A. Dvořák: Slovanský tanec č. 8
    A. Hába: Kvartet op. 74
    G. ter Voert: Polka in Swing, Waltz in Swing, Sweet Swing
    J. Ježek: Tři strážníci
    Á. Piazzolla: Tango
    P. Schickele: Poslední tango v Bayreuthu

  • Středa 7. 11. 2012 | 18.30 | Vítkovický zámek
    Veronika Hrdová – kytara
    Vendula Stískalová Černá – zpěv
    Michal Bárta – klavír

    Program:
    R. Dyens: Songe capricorne
    R. Strauss: Die Nacht; Zueignung
    S. Rachmaninov: Zdes charto; Nepoi krasavitsa; Son
    L. Legnani: Fantasie op. 19
    B. Smetana: „Och, jaký žal“ (árie Mařenky z opery Prodaná nevěsta)
    G. Puccini: „Vissi d´arte“ (árie Toscy z opera Tosca)
    N. Koshkin: Tři stanice na cestě
    S. Moniuszko: „Ha, dziecatko nam umiera“ (árie Halky z opery Halka)
    P. Eben: Mare nigrum (2. a 3. věta)
    M. de Falla: 7 canciones populares Españolas

  • Pondělí 3. 11. 2012 | 18.30 | Janáčkova konzervatoř a Gymnázium Ostrava
    vítěz Akademie Václava Hudečka
    Václav Hudeček – housle
    Petr Adamec - klavír

    Program:
    G. Tartini: Sonáta C dur
    G. F. Händel: Sonáta č. 9 op. 2 E dur pro dvoje housle
    B. Smetana: Z domoviny
    A. Dvořák: Romance op. 11
    A. Dvořák: Sonatina G dur, op. 100
    A. Dvořák: Mazurek

Mladé pódium 2011 - Ostrava

  • Středa 2. 11. 2011 | 18.30 | Janáčkův sál JKGO
    Symfonický orchestr JKO
    Petr Šumník – dirigent
    Marek Prášil – dirigent
    Linda Šustová – hoboj
    Marie Korpasová – housle
    Tomáš Klement – klavír

    Program:
    G. P. Telemann: Koncert pro hoboj a orchestr
    A. Vivaldi: Čtvero ročních dob - Léto
    L. Janáček: Suita pro smyčce
    M. Ravel: Klavírní koncert č. 1 G dur

  • Středa 3. 11. 2011 | 19.00 | Vítkovický zámek
    Lukáš Moťka – trombon
    Veronika Žochová – klavír

    Program:
    Z. Stojowski: Fantazja
    E. Crespo: Improvisation No. 1
    H. Dutilleux: Choral, Cadence et Fugato
    J. Jongen: Aria et Polonaise
    J. Castéréde: Sonatine
    F. Rabe: Basta

  • Neděle 7. 11. 2011 | 18.30 | Janáčkův sál JKGO
    Michal Sedláček – housle
    Kristina Stepasjuková – klavír

    Program:
    F. Schubert: Sonáta pro klavír a housle D dur, D. 384
    R. Schumann: Sonáta pro klavír a housle a moll, op. 105
    L. Sarah Žalčíková: Turning
    L. Janáček: Sonáta pro housle a klavír.

  • Čtvrtek 10. 11. 2011 | 18.30 | Komorní klub Ostrava-Hrabůvka
    Korngold Quartet
    Matěj Žák – kytara

    J. Haydn: Quartet D dur
    E. W. Korngold: Smyčcový kvartet č. 3 D dur, op. 34
    L. Janáček: Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“

  • Středa 16. 11. 2011 | 19.30 | Janáčkův sál JKGO
    Denisa Bílá – hoboj
    Marek Kozák – klavír

    Program:
    J. S. Bach: Sonáta g moll BWV 1020
    F. Poulenc: Sonáta pro hoboj a klavír
    W. Lutoslawski: Epitaph pro hoboj a klavír
    C. Schumann: Tři romance, op. 22
    L. Janáček: Po zarostlém chodníčku (Naše večery, Lístek odvanutý, Pojďte s námi!)
    M. Arnold: Sonatina pro hoboj a klavír

Mladé pódium 2010 - Ostrava

2. 11. 2010 | 19:00 | Janáčkův sál Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě
POCTA LAUREÁTŮM
Symfonický orchestr JKO
Komorní orchestr JKO
Jan Mráček – housle (laureát Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2010)
Petr Šumník a Marek Prášil – Dirigenti

6. 11. 2010 | 19:00 | Kostel sv. Mikuláše – Ludgeřovice
Marek Kozák – varhany (1. cena na Mezinárodní soutěži Petra Ebena v Opavě)
Marek Šumník – viola (laureát Celostátní soutěže konzervatoří ČR)

9. 11. 2010 | 19:00 | Komorní klub Ostrava-Hrabůvka
Graffovo kvarteto (laureát Mezinárodní soutěže komorních souborů ACT v Londýně, Velká Británie)

10. 11. 2010 | 19:00 | Vítkovický zámek
Kristina Stepasjuková – klavír (1. cena na Mezinárodní soutěži Romantische Stern v  Kasselu, Německo)

Mladé pódium 2009 - Pardubice

12. 10. 2009 | 19.00 h. | Dům hudby - Malý sál
Slavnostní zahajovací koncert
Kaprovo kvarteto
Matěj Žák - kytara
Kristina Stěpasjuková – klavír
DVOŘAK, BODOROVÁ

15. 10. 2009 | 19.00 h. | Základní umělecká škola Pardubice - Polabiny
Petr Nouzovský - violoncello
Petra Poláčková – kytara
WEISS, LEGNANI, CASTELNUOVO-TEDESCO, BOGDANOVIČ
BACH, FIŠER, ZEMEK-NOVÁK

19. 10. 2009 | 19.00 h. | Dům hudby – Malý sál
Puella trio
MARTINŮ, EBEN, DVOŘÁK

22. 10. 2009 | 19.00 h. | Dům hudby – Sukova síň
Václav Vonášek – fagot
Simona Pingitzer – flétna
Lukáš Klánský – klavír
Barocco Sempre Giovanne
LOCATELI, HÄNDEL, MOZART, VIVALDI, ŠÁREK

Mladé pódium 2008 - 36. ročník

Pondělí 8. 9. 2008

15.00 hod, třída Míru
PRŮVODY NA CHŮDÁCH
Chůdové průvody v maskách s neobvyklými
hudebními nástroji; pozvánka na festival
realizace: Matěj Němeček a studenti DAMU

19.00 hod., Dům hudby, Sukova síň
ZAHAJOVACÍ KONCERT
Komorní filharmonie Pardubice
Kristýna Stěpasiuk – klavír
Ondřej Vrabec – dirigent (laureát MHS Pražské jaro 2007)
Leoš Kuba: Předehra (premiéra na objednávku festivalu)
Fryderyk Chopin: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 e moll
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 4 B dur

Úterý 9. 9. 2008

19.00 hod., Radnice, Společenský sál
Laureáti MHS Pražské jaro 2008 v oboru klarinet, hoboj
Camille Saint-Saëns: Sonáta pro klarinet
a klavír Es dur, op. 167
André Jolivet: Serenáda pro hoboj a klavír
Bohuslav Martinů: Sonatina pro klarinet a klavír, H. 356
Pavel Haas: Suita pro hoboj a klavír

Čtvrtek 11. 9. 2008

19.00 hod., Divadlo
Balet na hudbu Leoše Janáčka: Symfonie Dunaj,
suita z opery Příhody lišky Bystroušky
Bohuslav Martinů: Veselohra na mostě

Pondělí 15. 9. 2008

17.00 hod., Dům hudby, Malý sál
Přednáška janáčkologa Mgr. Jiřího Zahrádky, Ph.D.
a koncert studentů Konzervatoře Pardubice
Jaroslava Pěchočová – klavír
Leoš Janáček: Concertino pro klavír, dvoje housle,
violu, klarinet, lesní roh a fagot

Úterý 16. 9. 2008

19.00 hod., Zámek, Rytířský sál
Barocco sempre giovanne, um. vedoucí Josef Krečmer
Ivan Vokáč – violoncello
Tomáš Hanzlík – premiéra na objednávku festivalu
Joseph Haydn: Koncert pro violoncello a orchestr D dur

Čtvrtek 18. 9. 2008
19.00 hod., Zámek, Rytířský sál
ZÁVĚREČNÝ KONCERT
HUDBA BEZ HRANIC
Gentlemen Singers

I. část "Evropská soudobá hudba"
Veljo Tormis: Varjele, Jumala, soasta
Franz Biebl: Ave Maria (Angelus Domini)
Francis Poulenc: Chanson à Boire
Vít Zouhar – premiéra na objednávku festivalu

II. část "Na lidové motivy"
Leoš Janáček: Osudu neujde (srbská lidová poezie)
Na košatej jedli (moravská lidová poezie)
Na prievoze (moravská lidová poezie)
Bohuslav Martinů: Písně zbojnické I.
Antonín Dvořák: Kytice z českých národních písní

III. část "Populární písně a spirituály"
Jonathan Rathbone (arr.): Waltzing Matilda
Jonathan Quick (arr.): Loch Lomond
John Lennon & Paul McCartney (arr. D. Runswick): Blackbird
John Lennon & Paul McCartney (arr. B. Ives): Ob-la-di, Ob-la-da
Freddie Mercury (arr. P. Hart): Seaside Rendez-vous
David Morrow (arr.): I Can't Tarry
Harold Robert (arr.): Rock-A My Soul

Mladé pódium 2007 - 35. ročník

úterý 4. 9. 2007
15.00–18.00 hod, třída Míru
VESELÉ CHŮDY
Chůdové průvody v maskách s neobvyklými
hudebními nástroji; pozvánka na festival
realizace: Matěj Němeček a studenti DAMU

čtvrtek 6. 9. 2007
18.30 hod., Dům hudby, foyer Malého sálu
MOJE MILÁ HUDBA
Vernisáž výstavy výtvarných prací žáků ZUŠ Pardubice;
setkání s dětmi, rodiči a návštěvníky festivalu
Monika Votrubcová, Jakub Jedlinský – akordeon
D. Scarlatti: Sonáty

19.30 hod., Dům hudby, Sukova síň
SLAVNOSTNÍ ZAHAJOVACÍ KONCERT
Komorní filharmonie Pardubice
David Švec – dirigent
Jana Řeřichová – lesní roh - laureátka Mezinárodní hudební
soutěže Pražské jaro 2007, ve spolupráci s festivalem Pražské jaro
E. Grieg, W. A. Mozart, L. Janáček, B. Martinů

pondělí 10. 9. 2007
15.00 hod., Dům hudby, Malý sál
HLAS SEVERU
Přednáška s hudebními ukázkami v podání studentů
Konzervatoře Pardubice Kateřiny Ochmanové a Martina Smutného
lektor: Jiří Kopecký

19.30 hod., Zámek Pardubice, Rytířský sál
JIŽANÉ NA SEVERU
Hofmusici
Ondřej Macek – cembalo, um. ved.
Hudba vídeňského vrcholného baroka
(J. J. Fux, A. Caldara, G. Reutter, G. J. Werner, F. I. A. Tůma)

úterý 11. 9. 2007
19.30 hod., zámek – Rytířský sál
KOMORNÍ KONCERT
Kvarteto Apollon
Eduard Bayer – housle
K. Husa, M. Knížák, C. Nielsen, A. Dvořák

středa 12. 9. 2007
15.00 hod., Dům hudby, Malý sál
SETKÁNÍ SE SKLADATELEM
a absolventem Konzervatoře Pardubice
PREMIÉRA na objednávku festivalu
Slavomír Hořínka: Musica notturna, albeggiare pro dva klavíry
Kateřina Ochmanová, Martin Smutný – klavír

čtvrtek 13. 9. 2007
19.30 hod., Radnice, Společenský sál
SLAVNOSTNÍ ZÁVĚREČNÝ KONCERT
ZÁPISNÍK ZMIZELÉHO
Tomáš Kořínek – tenor
Jana Štefáčková – mezzosoprán
Štěpánka Pučálková – soprán
Eliška Weissová – mezzosoprán
Jana Nosková – mezzosoprán
Renata Ardaševová – klavír
L. Janáček, B. Martinů

Mladé pódium 2006 - 34. ročník

4. 9. 2006, 15.00–18.00 hod, Třída míru
Pouliční divadlo na chůdách
vystoupení studentů a absolventů DAMU – pozvánka na festival

5. 9. 2006, 19.30 hod., Dům hudby, Sukova síň
Slavnostní zahajovací koncert
Martin Kasík – klavír
- vítěz prestižní světové soutěže Young Concert Artists Competition
v New Yorku
- vítěz Mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara 1998
- držitel ceny Davidoff Prix 2000 pro nejlepšího českého interpreta
do 28 let v oblasti klasické hudby a Ceny Harmonie pro
nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002
W. A. Mozart: Sonáta B dur KV 333
R. Schumann: Kreisleriana op. 8
K. Husa: Sonatina
L. Janáček: Sonáta 1. X. 1905
G. Gershwin: Tři preludia

6. 9. 2006, 16.30 hod., Dům hudby, Malý sál
Hudební přednáška
Šostakovičův nervózní úsměv
J. Kopecký - lektor

7. 9. 2006, 19.30 hod., Dům hudby, Malý sál
Petr Nouzovský – violoncello
- laureát soutěže Liezen v Rakousku
- laureát soutěže Concertino Praga
- laureát Soutěže Bohuslava Martinů
- TIHMS Worldtour Laureat 2005
Jan Čech – klavír
R. Schumann: Pět kusů v lidovém tónu
J. Hanuš: Diptych op. 115
B. Martinů: Sonáta pro violoncello a klavír č. 3
L. Janáček: Pohádka
A. Dvořák: Rondo pro violoncello g moll op. 94
A. Piazzolla – Le Grand Tango

11. 9. 2006, 10.00–12.00 hod. a 14.00–16.00 hod.,
Dům hudby, Malý sál
Workshop amerického hudebního skladatele
Scotta Millera (USA)
zaměřený na multimédia a nové technologie v hudbě
- světová premiéra skladby pro sólové housle a magnetofonový
pás komponovaná na objednávku festivalu bude provedena
v rámci houslového recitálu I. Kramperové

11. 9. 2006, 19.30 hod., koncertní sál zámku/ zámecké nádvoří
Komorní orchestr Barocco sempre giovane
um. ved.: Josef Krečmer
Jana Turková – klavír
Václav Vonášek – fagot
- absolutní vítěz celosvětové soutěže
International Double Reed Society v Melbourne 2004
- vítěz mezinárodní hobojové a fagotové soutěže v polské Lodži
- absolutní vítěz česko-slovenské soutěže Talent roku 2002
- laureát Mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara
- finalista britské soutěže Young Concert Artists Trust
- finalista mezinárodní soutěže pro dechové nástroje
"Pacem In Terris" v německém Bayreuthu
- držitel Ceny ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Iva Kramperová – housle
Jiří Vodička - housle
- V. Zouhar: Ritorni (světová premiéra – na objednávku festivalu)
- W. A. Mozart: Kammerkonzert A dur KV 414 pro klavír a smyčce
- A. Vivaldi: Concerto in La minore per Fagotto, Archi e Cembalo
F VIII No.7
- A. Vivaldi: Concerto in Re minore per 2 Violini, Violoncello,
Archi e Cembalo F IV No.11
- A. Vivaldi: Concerto in Do maggiore per Fagotto, Archi e Cembal
F VIII No.17

12. 9. 2006, 19.30 hod., Dům hudby, Malý sál
Iva Kramperová – housle
- laureátka Houslové soutěže Josefa Muziky
- laureátka Soutěžní přehlídky konzervatoří ČR
- držitelka stipendia firmy Yamaha
S. Miller: Chiméra No. 2 (světová premiéra – na objednávku festivalu)
B. Smetana: Z domoviny
L. Janáček: Sonáta pro housle a klavír
L. Fišer: Ruce

14. 9. 2006, 19.30 hod., Dům hudby, Sukova síň
Slavnostní závěrečný koncert
Smetanovo trio
- držitel prestižního celosvětového ocenění britského časopisu BBC Music
- Magazine za nejlepší CD měsíce v oblasti komorní hudby
B. Martinů: Klavírní trio d moll
A. Dvořák: Klavírní trio op. 90, "Dumky"
B. Smetana: Trio g moll op. 15

Festivalový cyklus České kulturní slavnosti vstupuje v roce 2018 do svého 16. roku působení.

České kulturní slavnosti jsou členem Asociace hudebních festivalů České republiky

České kulturní slavnosti získávají pravidelně záštitu Ministerstva kultury.

Nejbližší termíny:

VIVAT VARHANY – SLAVONICE 2018:

Program (7. 7. – 21. 7. 2018)

POCTA VELKÝM OSOBNOSTEM UTVÁŘEJÍCÍCH IDENTITU ČESKOSLOVENSKÉHO STÁTU PŘED A PO ROCE 1918
POCTA Bedřichu Antonínu Wiedermannovi (1883 – 1951)

7. 7. 2018 (sobota), kostel Nanebevzetí Panny Marie - Slavonice, 19. 00 hod.

Waclav Golonka – varhany (Polsko)

Autor hudby Název hudebního díla
J. Pachelbel Toccata in C Fuga in C
J. P. Sweelinck       Fantasia Echo
J. J. Froberger Toccata in a
J. S. Bach Chorální předehra Wer nur den lieben Gott
lässt walten BWV 690
F. X. Brixi Preludium F-dur
J. F. N. Seger Preludium a fuga a-moll
J. K. Kuchař Partita C-dur
G. Muffat Passacaglia ze sbírky Apparatus musico organisticus
Toccata duodecima et ultima ze sbírky
Apparatus musico organisticus

14. 7. 2018 (sobota), Kostel Božího těla - Slavonice, 19.00 hod.

Robert Lehrbaumer – varhany (Rakousko)

Autor hudby Název hudebního díla
J. P. Sweelinck       Balletto del Granduca
J. Pachelbel Aria Sebaldina variata Fuga in C
T. D.l Schlee Trois Inventions modale Basso ostinato Jeu Canon
J. Haydn z cyklu "Flötenuhr 1792"
Allegro moderato
Andante
Menuett "Der Wachtelschlag"
Presto
G. von Einem Kánon z 2. Sonatiny op. 7 Chorál
z cyklu „Sedm portrétů“ ("Sieben Porträts") op. 109
W. A. Mozart Andante F dur KV 616 - "Für eine Walze in eine kleine Orgel"
J. Takacs Pastýřská (Hirtenstück)
Toccatina
D. Zipoli All’Elevazione
All’Offertorio

21. 7. 2018 (sobota), kostel Nanebevzetí Panny Marie - Slavonice, 19. 00 hod.

Pavel Svoboda – varhany

Autor hudby Název hudebního díla
J. S. Bach Preludium a fuga g moll BWV 535
Erbarm dich, o Herre Gott BWV 721
Passacaglia c moll BWV 582
R. Schumann Fuga na B-A-C-H
J. Pachelbel Partita in G
J. Sebastian Bach       Toccata a fuga d moll BWV 565